Mnozí občané zaregistrovali podivné zvuky rozléhající se za hezkých květnových večerů po celé Blatničce.

vyrecek video

Je to houkání výrečka malého (Otus scops), druhé nejmenší a jediné stěhovavé sovy žijící na našem území. Výreček u nás žije pouze na jižní Moravě (ne více než 10-20 sov). Šíří se k nám ze sousedního Slovenska, kde žije kolem 80-160 sov.

Protože se jedná o mimořádně vzácnou sovu, pořídil místní občan na vlastní náklady 4 hnízdní y, které za pomoci místostarosty Rostislava Němečka zavěsili na vhodná místa v okolí Blatničky. Pokud budeme mít štěstí, bude mít Blatnička nového obyvatele. I když vždy pouze přes léto. Výreček na zimu odlétá do Afriky.

Sovu si můžete prohlédnout zde a zde.

budka 1

zaveseni budky 2

budka 2

budka 3

Obec Blatnička děkuje všem, kteří se v sobotu 6.dubna 2019 zapojili do akce ,, Ukliďme Česko – Ukliďme Blatničku".

Fotogalerie zde: UKLIĎME ČESKO - UKLIĎME BLATNIČKU

0

Mladí myslivci vysázeli v neděli odpoledne 100 ks borovice lesní v lokalitě nad Novosády.

Maša sadí stromky

3.listopadu 2018 bylo kolem cyklostezky z Blatničky do Blatnice pod Svatým Antonínkem vysazeno nové ovocné stromořadí. Celkem bylo vysazeno 14 kusů ovocných stromů: 1 moruše, 1 třešeň Kordia, 1 švestka Špendlík žlutý, 4 odrůdy jabloní (Api hvězdovité, Banánové, Letní průsvitné, Ječmenice) a 7 letních odrůd hrušní (Clappova červená, Clappova máslovka, Jačménka, Jahodnatka, Krvavka, Muškatelka letní, Trévouská). Vybrány byly letní až raně podzimní odrůdy ovocných dřevin s cílem nabídnout ovoce kolem jedoucím cyklistům zejména v období letních prázdnin (červenec, srpen), kdy je hezké počasí a je tak předpoklad pro intenzivní využívaní cyklostezky občany.

1 skupinova

Výsadba byla podpořena z veřejné sbírky Nadace Partnerství za finanční podpory Softballového klubu Joudrs Praha.

V neděli 28. října 2018 oslavili občané Blatničky výročí 100 let od vzniku Československa slavnostním zasazením Lípy svobody, kterou získala obec Blatnička darem od Nadace Partnerství.

Výsadby se účastnili i přátele ze Slovenska. Dechová hudba Blatnička zahájila slavnost českou a slovenskou hymnou.

Lípa srdčitá byla vysazena na frekventovaném místě u odpočívadla na trase cyklostezky, která spojuje dnes již samostatné státy. Stín této lípy poskytne příjemné zastavení ke vzpomínání na společnou historii.

Fotogalerie zde

IMG 5678

Nejvýše položeny vinice v ČR – 410 n/m je vrch Jasenové nad Pasinkama. Foto Antonín Kubica.

20180916 185044

20180916 185028

20180916 185049

Blatnicka20100612n13v kopie malá

Tak krásné snímky jsem získala od svého spolužáka Vladimíra Těthala. Můžeme se těšit na čtvero ročních období.

Odkaz na fotogalerii: Foto Vladimír Těthal

Jarmila Hrušková, starostka obce