znak

FARMA BLATNIČKA

10 statečných, co se nenechali odradit nepříznivým počasím, se v neděli 15.prosince dozvěděli zajímavosti ze života sov, zjistili jaké sovy žijí v Blatničce a jak jim můžeme pomoci.

www.facebook.com/ornitolog.sk/ nám dnes pomohl zavěsit několik budek pro sovy. Děkujeme.

4

5

1

2

3

6

78

Mohli jsme vypěstovat 4 tuny řepky, 7 tun pšenice nebo až 9 tun kukuřice. Místo toho jsme na 1 ha nepěstovali nic a věnovali ho přírodě. Již 4. rokem populace čejky chocholaté kolem Blatničky přibývá, i když všude jinde prudce ubývá. Čím to asi bude?

#Čejkoviště zazimováno. #Čejky chocholaté [SK: cíbiky chochlaté] přilétají již v únoru, tak jsme si museli dát na čas. Už se moc těšíme na jarní koncert. Záznam z letošního koncertu na www.farmablatnicka.eu/…/91-cejky-chocholate-uspesne-vyhnizd…

78716213 3254289011264696 805120327196606464 o

Projekt "Obnova krajiny na Zálúčí u Blatničky" postoupil do finále a momentálně se ve veřejném hlasování uchází o hlasy veřejnosti. 
Budeme rádi za každý hlas.

Info o projektu: http://www.farmablatnicka.eu/zaluci/ 

Odkaz na stránku s hlasováním: 
https://www.adapterraawards.cz/Hlasovani/Aktualni/Obnova-tradicni,-pestre-a-malebne-vesnicke-krajiny 
Pro udělení Ceny sympatie můžete hlasovat dvakrát ze stejné e-mailové adresy.

A hezký článek o pozadí projektu najdete na: 
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelska-pole-u-vesnice-blatnicka-krizuji-aleje-stromu-a-zatravnene-kvetouci-pasy 

 

Mnozí občané zaregistrovali podivné zvuky rozléhající se za hezkých květnových večerů po celé Blatničce.

vyrecek video

Je to houkání výrečka malého (Otus scops), druhé nejmenší a jediné stěhovavé sovy žijící na našem území. Výreček u nás žije pouze na jižní Moravě (ne více než 10-20 sov). Šíří se k nám ze sousedního Slovenska, kde žije kolem 80-160 sov.

Protože se jedná o mimořádně vzácnou sovu, pořídil místní občan na vlastní náklady 4 hnízdní y, které za pomoci místostarosty Rostislava Němečka zavěsili na vhodná místa v okolí Blatničky. Pokud budeme mít štěstí, bude mít Blatnička nového obyvatele. I když vždy pouze přes léto. Výreček na zimu odlétá do Afriky.

Sovu si můžete prohlédnout zde a zde.

budka 1

zaveseni budky 2

budka 2

budka 3